Jak uklízet

Ekologický úklid

Každý úklid spočívá v součtu čtyř působících faktorů: teplota, čas, mechanická síla a chemie, říká se tomu Sinnerův kruh.  Každý z nich se na výsledném efektu úklidu podílí nezastupitelnou rolí. Chceme-li snížit množství použité chemie, musíme buď prodloužit čas působení dané látky nebo musíme zvýšit teplotu. Podobně prodlouží-li se čas působení, redukuje se nasazení chemie.Odměnou nám bude zdravější prostředí bez zbytečných chemikálií ve vzduchu i odpadní.
 

Typy na EKOlogický úklid

  1. Na lesklé povrchy jděte s octem a papírovým ručníkem. Omotejte lesklý povrch papírovou utěrkou, navlhčenou ručníkem. Nechte působit 40 minut a poté opláchněte.
  2. Do rzi vtlačte citron, vyčistěte a poté opláchněte.
  3. Vanu naplňte horkou vodou a přidejte dvě dávky kyslíkového bělidla. Ráno uvidíte výsledek.
  4. Jedlá soda odstraní nečistoty z podlahy, spár, i dlaždic.
  5. Do misky dejte vodu a citron. Nechte prohřívat 5 minut a poté mikrovlnku vytřete.
  6. Smíchejte vodu, sodu a trochu peroxidu vodíku. Skvělý a účinný čisticí prostředek, který si poradí i s tou nejodolnější špínou na varné desce! Směs důkladně naneste na povrch, který chcete očistit, nechejte působit 5-10 minut a poté ji jednoduše otřete.
  7. Aby byla krájecí deska opět neutrální, důkladně ji otřete napůl nakrájeným citronem. Je ještě lepší ji předem důkladně posypat solí, aby bylo možné odstranit skvrny a přitom desku zbavit pachů.
  8. Plastové krájecí desky namočte na hodinu do bělidla, a poté omyjte.
  9. Žaluzie otírejte vlhkým hadříkem.
  10. Vaše hrnce budou vypadat jako nové, když v nich provaříte ocet, a poté zasypete sodou. Můžete také hrnce zasypat solí a poté vytřít přepůlenou bramborou.


Nablýskaná okna

Okna by po umytí měla být nejen čistá, ale také blýskavá. O šmouhy nikdo nestojí. A jde to překvapivě snadno i bez chemie:

  • Při mytí oken vám postačí jen obyčejná voda – pokud ji spojíte s účinností hadříku z mikrovlákna – ten má schopnost zadržovat nečistoty natolik, že na umytí oken zcela postačí.
  • Okna zbavíte nečistot a jejich skla nablýskáte i s použitím zcela obyčejné soli, kterou přidáte do teplé vody. Stačí lžíce na pětilitrový kbelík. Slanou vodou můžete omýt rámy i skla. Sůl je skvělým pomocníkem tam, kde potřebujete bojovat proti odolné špíně, ale nenechávejte ji dlouze působit na plastová těsnění či spoje oken.
  • Podobně efektivní je také přidání octa, který odmašťuje a po vyleštění papírovou utěrkou dodá sklu dokonalý lesk. Ocet – lze použít i jemnější vinný ocet, pokud neholdujete vůni toho kvasného – smíchejte s vodou v poměru 1 : 1.
  • Méně tradiční je použití pudinkového prášku nebo kukuřičného škrobu, který rozmícháte v pětilitrovém kbelíku s vodou – na toto množství vody stačí jedno balení pudinku nebo tři lžíce škrobu. Roztokem umyjte skla, nechte zaschnout a nakonec přeleštěte suchým hadříkem.
  • Ne nadarmo čistily babičky skla oken novinovým papírem. Nenechává šmouhy a pěkně vyleští. Podobně ale fungují i staré silonky, které lze použít místo novin.

Zaschlou špínu na oknech můžete vyčistit za pomoci cibule – rozkrojte ji a její polovinou přejíždějte místo, které potřebujete vyčistit. Pak omyjte okna tak, jak jste zvyklí.      

 

Domácí přípravek na obklady

Velké plochy obložené dlažbou nebo dlaždicemi můžete vyčistit s pomocí doma vyrobeného přípravku. Stačí smíchat dva hrnky vlažné vody, čtvrtinu hrnku octa a lžičku tekutého mýdla. Vše smíchejte, dejte do rozprašovače a nanášejte přímo na povrch, který chcete čistit. Pokud je to koupelna, kde řešíte i případnou plíseň, vyplatí se do roztoku přidat asi patnáct kapek čajovníkového olejíčku.

                                                                                                                                                                       

Prach je všude

Prach jako takový vzniká drcením pevných hmot a jeho částice mohou mít různý tvar a velikost. Částice polétavého prachu jsou tak jemné, že se jen pomalu usazují nebo se neusazují vůbec. Přitom asi 40 až 50 % prachových částic o velikosti 0,02 mm se zadržuje v našich nosech a horních cestách dýchacích. Převážná většina částic větších než 0,005 mm neprojde do dolních částí dýchacích cest, tj. do průdušek a plicních sklípků. Do dolních částí dýchacích cest pronikají až nejmenší částice, tzv. respirabilní prach.

Účinek prachu na lidský organismus  je závislý na jeho fyzikálních, chemických a biologických vlastnostech, na množství prachu v ovzduší a tělesné namáhavosti práce i všech dalších činností. Prachové částice mohou na organismus nepříznivě působit.

 A jaké druhy prachu vlastně máme?

Prach převážně s účinkem fibrogením, tj. vedoucím k nadměrnému obsahu vaziva v určitém orgánu a následně k poruše jeho tkání a funkcí. Vzniká tak, např. plicní onemocnění silikózou, která je důsledkem práce v prašném prostředí dolů, sléváren a keramických dílen. Při práci s materiály obsahující  azbest se vyskytuje azbestóza.

Prach  bez  fibrogenního  účinku s výrazným dráždivým působením vzniká při práci s některými rostlinnými produkty, jako je např. bavlna, len, konopí,  juta , dřevo.  Dále při práci s peřím, srstí, vápnem, čedičovými  a  skleněnými  vlákny.

Minerální vláknitý prach s možným karcinogenním účinkem svou chemickou podstatou, tvarem či velikostí může způsobovat nádorová onemocnění. Vlákna mají obvykle  průměr  menší než 0,003 mm, minimální délku 0,005 mm a poměr délky k průměru je větší než 1 : 3. Tyto znaky mají hlavně částice azbestu, ale některá minerální či skelná vlákna, používaná ke speciálním účelům.

Prach toxický obsahují některé těžké kovy, chemické látky apod.

Prach vyvolávající alergie obsahují prachy původu organického ( pyly, různé rostlinné prachy a atd.) i anorganického (některé kovy, jejich sloučeniny atd.)

Nezbývá než čistit, čistit, čistit - kontaktujte nás a nemusíte ztrácet čas.

 

 

   

  • Skvrny od soli na kožených botách

         nejsnáze odstraníme zředěným octem

  • Lakovaná obuv nesnáší zimu

         pokud si lakovky obujete už nějakou dobu před tím než půjdete ven,

         boty se zevnitř zahřejí  a lak nebude v chladu praskat.

  • V zimě vozte v autě

         stelivo pro kočky (tzv. kočkolit). Na zledovatělém povrchu dobře poslouží k rozjezdu.

  •  Bělení mrazem

         rádi by jste vrátli vašemu bílému prádlu původní barvu?

         Stačí je jen pověsit mokré ven a ráno budete překvapeni.

         Prádlo bude svítit čistotou vypadat jako nové.

  • Lopata s parfínem

        Lopata na sníh vám nebude těžknout,když  ji pomažete parafínem.

        Vezměte si svíčku a kov na lopatě  pořádně natřete.

         Sníh se nebude lepit a vy si ušetříte hodně námahy.